Historia Orientalnego Tańca BrzuchaBardzo trudno jest rzetelnie opisać prawdziwą historię tańca brzucha. Swoimi korzeniami sięga on czasów sprzed tysięcy lat. Ale nie jest tańcem takim, jakim znamy go w dzisiejszej formie. Ta forma belly dance, jaką znamy obecnie, narodziła się w Kairze, 70 lat temu.

Grupa Tańca Orientalnego Al-Mara Wrocław, Szkoła Tańca Brzucha we Wrocławiu, Taniec Brzucha - Kurs Tańca, Nauka Tańca Brzucha, Lekcje Tańca Orientalnego

Według informacji zaczerpniętych z książki "Eliksir życia z krajów Orientu", taniec brzucha ma dwa źródła - w ramach na przykład rytuałów płodności, tańczony był przez Pigmejów, w Afryce. Pigmeje stali się niewolnikami Faraonów i w ten sposób taniec trafił do Egiptu. Inne źródło podaje, iż taniec brzucha wywodzi się z kultu bogini Isztar, gdy jej kapłanki tańczyły rytualne tańce. Według mitów o Isztar, co roku poślubia ona boga przyrody, swego syna, Tammuza, który umiera. Po jego śmierci udaje się do świata zmarłych i tam tańczy taniec siedmiu woali. Dzięki temu Tammuz odradza się. Historia ma związek z cyklicznością pór roku.

Zatem według legend taniec brzucha wywodzi się z tradycji duchowej. Jego patronką i opiekunką jest Izyda - bogini księżyca, magii, tajemnicy i piękności - symbol kobiecości.

Tańczono w świątyniach - stanowił on swoisty obrzęd, dzięki niemu otwierały się czakry w kierunku Matki Ziemi. Związany był z płodnością i narodzinami - kiedy jedna z kobiet rodziła, reszta tańczyła w komnacie obok, aby zjednać siły natury i wspomóc rodzącą. Taniec był modlitwą o łatwy, bezbolesny poród.

W 680 roku pne w wyniku inwazji Arabów na Egipt, taniec rozprzestrzenił się, zmieniając swoje pierwotne znaczenie. Stał się tańcem o charakterze erotycznym - tańczonym w haremie dla rozrywki mężczyzn, gdzie zatracił swoje pierwotne, duchowe znaczenie... Do Europy trafił pod nazwą taniec brzucha. Stało się to pod koniec XIX wieku. Zatańczyła go Little Egypt, wywołując skandal w Chicago.Następne tematy:

Belly Dance - Taniec Orientalny

Rekwizyty do Tańca Brzucha

Yanarim

KURS TAŃCA BRZUCHASzkoła Tańca
Al-Mara Wrocław

ul. Ofiar Oświęcimskich 19

(+48) 66-88-34-550
lub
(+48) 605-499-162


Strona Głowna
Szkoły Tańca Al-Mara
Szkoła Tańca Al-Mara Wrocław